Borůvky

Úspěšné pěstování borůvek - sklizeň a péče o sazenice

Borůvky jsou jedním z nejpřizpůsobivějších a nejoblíbenějších druhů ovoce. Vzhledem k celosvětové poptávce po jejich chuti a zdraví prospěšných vlastnostech, které jsou stále více vyhledávané a oceňo přečtěte si více »

jahody

Jahody - vlastnosti a požadavky

Jahody jsou stále oblíbenější na zahradách a na pozemcích. Přitahují svou lahodnou chutí a vzhledem. Kromě toho jsou ceněny také pro své zdravotní vlastnosti. Lze použít listy i plody. Proto se vypla přečtěte si více »

 

Jahody - vlastnosti a požadavky

Jahody jsou stále oblíbenější na zahradách a na pozemcích. Přitahují svou lahodnou chutí a vzhledem. Kromě toho jsou ceněny také pro své zdravotní vlastnosti. Lze použít listy i plody. Proto se vyplatí mít jahodníky na zahradě nebo na balkoně či terase. Tyto plody nejsou náročné na pěstování a jejich konzumace může přinést mnoho výhod.

Cenný zdroj vitamínů

Https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Lesni-jahody-a-jahody/55 jahody jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Plody i listy obsahují velké množství vitaminů C, K, B a E. Mají také příznivý vliv na oběhový, trávicí a močový systém a mohou snižovat riziko vzniku rakoviny. Velkou výhodou je také možnost použít listy jahodníku, nejen plody. Listy jsou ideální pro použití v čaji, jako zdravotní nálev nebo jako ochucovadlo různých pokrmů. Kromě toho mají jahody nízké nároky a lze je pěstovat i na balkonech a terasách. Závěsné jahodníky mohou nejen plodit chutné ovoce, ale také zdobit vaši terasu. Pro tento účel se vyplatí zvolit převislé odrůdy, které tvoří poměrně dlouhé stonky až do délky 1,5 m. Sazenice v květináči proto může zapadnout do interiéru terasy, balkonu nebo zahrady a dodat jim jedinečný charakter.

Jak pěstovat jahody

Když se rozhodnete koupit sazenice jahod, vyplatí se vědět, na co si dát pozor a kdy můžete začít s výsadbou. Především byste měli vybírat pouze zdravé exempláře bez poškození nebo viditelných změn na listech, které by naznačovaly onemocnění. Taková sazenice by také neměla být suchá nebo uschlá. Sazenice je nejlepší kupovat ve spolehlivých zahradnictvích, která poskytují vysoce kvalitní produkty. Místo pro jahodový keř by mělo být mírně zastíněné nebo slunné. Upozorňujeme, že lesní jahody špatně snášejí sucho, takže pokud zvolíte druhou možnost, je třeba rostliny během suchých horkých dnů často zalévat. Nejvhodnější je pro ně propustná půda s mírně kyselým pH. Jahody nesázejte do písčité půdy, protože jejich mělký kořenový systém může rychle vyschnout. Tyto plody lze sázet od května do října. Navíc plodí poměrně dlouho - dokonce až do prvních mrazů. Vyplatí se zvolit staré odrůdy jahodníku, které jsou odolnější vůči chorobám a dávají hojnější výnosy, jako je Rugia nebo jahodník obecný Alexandria.

Řízky v květináčích

Sazenice jahod lze díky jejich nízkým nárokům pěstovat i v květináčích. Takto si můžete vychutnat chuť a zajímavý vzhled těchto plodů i na balkoně nebo terase. Zejména převislé odrůdy jsou ideální pro pěstování v nádobách. Květináče umístěte na slunné místo a nezapomeňte je často zalévat. V zahradnictví je také vhodné zakoupit vhodné hnojivo, aby byly rostliny zdravější a více plodily. Rostliny v květináčích jsou také odolné vůči mrazu, ale v zimě je lepší jahodové keře přikrýt rounem. V teplejších zimách je nezapomeňte zalévat.

Díky svým vlastnostem, lahodné chuti a zajímavému vzhledu se lesní jahody často pěstují na zahradách a pozemcích. Díky svým nízkým nárokům jsou vhodné i pro pěstování v nádobách na terase nebo balkoně. Sazenice jahodníku by měly být zakoupeny pouze ze spolehlivých zdrojů, jako je nabídka jahodníku a jahodníku z internetového obchodu moravske-sady.cz. Jinak se může stát, že rostliny budou nemocné nebo slabé - pak se neujmou.

Související články